Międzyzdroje to przepiękny i urokliwy nadbałtycki kurort, otoczony gęstymi lasami puszczy Wolińskiego Parku Narodowego. Położony na styku szerokich piaszczystych plaż i urwistych, najwyższych w Polsce klifów, nigdy nie nudzi turystów, którzy chętnie tu wracają w kolejnych latach. To jedyne takie miejsce, gdzie wysokie klifowe brzegi morza sąsiadują z przepięknymi szerokimi plażami ze złocistożółtym piaskiem, którego mogą nam pozazdrościć największe światowe nadmorskie kurorty.
Międzyzdroje swoje początki datują na wiek XII-XIII, kiedy to przy trakcie handlowym biegnącym przez Uznam, Wolin do Kamienia Pomorskiego stanęła karczma obsługująca podróżnych. Pierwotna nazwa Misdroie została zapisana w XV-wiecznym akcie darowizny księcia Bogusława I na rzecz katedry w Kamieniu Pomorskim.
Dzieje Międzyzdrojów, tak jak okolicznych terenów były burzliwe. Z rąk Gryfitów, przechodziło kolejno pod panowanie miedzy innymi Duńczyków, władali nimi margrabiowie brandenburscy książęta pomorscy, Szwedzi, Prusacy i Niemcy. Jeszcze do połowy XIX w. Międzyzdroje były tylko małą wioską rybacką. Pierwsze istotne zmiany nastąpiły dopiero w 1832-35 roku, kiedy to powstały pierwsze obiekty kąpieliskowe. Na przełomie XIX-XX w. Międzyzdroje były już modnym kurortem z hotelami, pensjonatami i turystycznymi willami, ze znaną do dziś promenadą, Parkiem Zdrojowym i solankami. W lipcu 1895 roku, na rozpoczęcie sezonu letniego, hucznie oddano do użytku drewniane molo o gigantycznej na ówczesne czasy długości 300m. Od tego czasu trwa nieustanny rozwój kurortu z przerwą na okres II wojenny światowej, kiedy to na terenie wyspy Wolin powstały liczne instalacje wojskowe, m.in. koło wsi Lubin wyrzutnie bomb latających V1, a w pobliżu wsi Wicko poligon doświadczalny dla wyrzutni działa wielokomorowego V3, z którego Niemcy mieli ostrzeliwać Londyn.
Na początku maja 1945r. po ciężkich bitwach i licznych próbach odbicia, wojska radzieckie wyzwoliły wyspę Wolin, a wraz z nim Międzyzdroje, które mimo intensywnych działań wojennych zachowały się bez większych zniszczeń. W 1947r. Międzyzdroje uzyskały prawa miejskie i od tej pory rozwijają się już jako polski nadmorski kurort.
Międzyzdroje nazywane "Perłą Bałtyku" to: szerokie, piaszczyste plaże usytuowane tuż u podnóża wysokiego brzegu klifowego, czyste morze, wspaniały łagodny mikroklimat o właściwościach leczniczych, molo oraz piękna nadmorska promenada, rozsławiona przez liczne gwiazdy kina polskiego, które ulubiły sobie to miejsce. Wszystko to tworzy wyjątkowy klimat i wyróżnia Międzyzdroje spośród innych nadmorskich miejscowości.
W Międzyzdrojach nie zaznasz nudy, każdy znajdzie tu coś dla siebie, tak typowy letnik-turysta, jak i miłośnik sportów wodnych. Wyjątkowe położenie i ukształtowanie terenu sprawiają, że okoliczne wody są doskonałym terenem do uprawiania sportów wodnych. Aktywnie wypoczywający mogą swobodnie żeglować, uprawiać surfing i windsurfing, pływać nartach, deskach i skuterach wodnych lub wybrać się na jedną z organizowanych przez tutejsze biura turystyczne wycieczek autokarowych czy promowych do Niemiec (Berlina, Hansa Parku, Heide Parku, na Rugię czy też nadbałtyckich kurortów Ahlbeck, Heringsdorf) i Skandynawii ( Borholm, Kopenhaga ).
Na miłośników spacerów czekają liczne ścieżki spacerowe i szlaki turystyczne Wolińskiego Parku, gdzie znajduje się również Rezerwat Żubrów z pokazową zagrodą i liczne punkty widokowe (Kawcza Góra, Wzgórze Gosań i inne). Piękne krajobrazy i dzika przyroda gwarantują moc niezapomnianych wrażeń i odpoczynek dla wszystkich, którzy zdecydują się tu przyjechać.
Bliskie sąsiedztwo morza i plaży z pewnością zachęca do korzystania z tych atrakcji, jednak mało kto wie, iż nasze miasteczko ma bardzo ciekawą historię, którą warto poznać osobiście.
Np. podczas II Wojny Światowej był to jeden z najważniejszych obszarów, kluczowy dla rozwoju Niemieckiej armii. Projekty, nad którymi pracowano w tych rejonach mogły dosłownie zmienić losy świata! Nie chcemy zabierać Państwu przyjemności odkrywania tych ciekawostek, lecz zachęcić do rodzinnego ich poznawania. W związku z tym przygotowaliśmy krótką listę najciekawszych miejsc, które warto odwiedzić .
Pozostałość dawnej kopalni kredy działającej do lat 40 XX wieku. W czasach niemieckich znajdowało się wyrobisko kopalni kredy, pracującej na potrzeby dużej cementowni Quistropa w pobliskim Lubinie. W jeziorze występuje zjawisko krasowe. Na południowym wysokim brzegu jeziora wznosi się Piaskowa Góra, punkt widokowy na jezioro, Wapnicę i Pagórki Lubińsko- Wapnickie.
Wapnica (z niem. Kalkofen) to niewielka wioska położona na wyspie Wolin, pomiędzy malowniczymi Pagórkami Lubińsko-Wapnickimi, mijamy ją po lewej stronie w drodze z Międzyzdrojów do Lubina. Warto się tu zatrzymać i odwiedzić, leżące na południowym skraju Wicka, Jezioro Turkusowe, powstałe na skutek zatapiania wyrobiska dawnej kopali kredy, od której wody jeziora nabrały charakterystycznego koloru. Na zachód od Wapnicy piękne jezioro Wicko Wielkie, z nową mariną dla amatrów żeglarstwa i sportów wodnych (Marina Wapnica). Jezioro Wicko łączy się bezpośrednio z Zalewem Szczecińskim, można tu dopłynać tak ze Szczecina, jak i bezpośrednio z Bałtyku.
Wapnica - 5,5 km od Międzyzdrojów
Lubin (z niem. Lebbin) należy do grona najwcześniej wymienianych, w źródłach pisanych, pomorskich osad. Średniowieczny gród obronny w okresie X-XIIw. wraz z latarnią umiejscowioną nad malowniczym klifem, stanowił punkt orientacyjny dla statków płynących Świną i Zalewem Szczecińskim. Obecnie jest tu urokliwy punkt widokowy na Zalew Szczeciński oraz wsteczną deltę Świny z archipelagiem ponad 44 wysp i wysepek. Istnieje tam możliwość wybicia pamiątkowej monety - arabskiej dirhamy. Na terenie Lubina odnaleziono szczątki osady kultury łużyckiej datowane na VIII w. p.n.e.
Lubin-7 km od Międzyzdrojów
ul. Główna, vis a vis kościoła
Punkt widokowy na Zatokę Pomorską (61 m.n.p.m) w otoczeniu starodrzewu bukowo-sosnowego.
Znajduje się tam także kamienny obelisk poświęcony Światowemu Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Na jej szczycie ustawiono dwa głazy upamiętniające zjazdy leśników: Zjazd Leśników Niemieckich z 1892 r. i Zjazd Polskiego Towarzystwa Leśnego z 1992r. Od lipca 2013 znajduje się tam zejście na plaże liczące 287 stopni.
Kierunek Kołobrzeg
Nazwa pochodzi od nazwiska polskiego uczonego. Wzgórza polodowcowe, które okalają miasto od południowego wschodu, biegną w stronę Wapnicy i Lubina aż do Zalewu.
Pierwsze drewniane molo wybudowano już w 1884 i oddano do użytku 1 lipca 1985 roku. Podczas I wojny światowej Niemcy z obawy przed desantem rosyjskim wysadzili je, a odbudowane spłonęło w 1961 roku. W 1985 sztorm spowodował, że runęło ono do morza. Pierwsze etap odbudowy sfinansowały władze Międzyzdrojów, a drugą spółka Adler Schiffe. Otwarcie nastąpiło w 2004 roku, obecnie długość wynosi 395 metrów i jest najdłuższym żelbetowym molo w Polsce.
Jedyna w Polsce ekspozycja tajnej broni niemieckiej V-3 z okresu II wojny światowej. Mianem V-3 opatrzono niemiecki projekt działa wielokomorowego o przewidywanym zasięgu 160 km, przeznaczonego do ostrzeliwania Londynu. Zainteresował się nią sam iracki dyktator Saddam Hussejn. Ekspozycja mieści się w bunkrze gdzie składowano pociski, w pobliż u pozostałości stanowisk ogniowych broni V-3.
Międzyzdroje-Zalesie (kierunek Lubin)
Robienie zdjęć, filmowanie - BEZPŁATNE.
Wejście do wnętrza Oceanarium to fascynująca wyprawa w głąb mórz. Można podziwiać około 20 zbiorników z bogatą florą i fauną.
Promenada Gwiazd 4 Międzyzdroje
Umieszczone jest na 7 metrowej kopule. Cyfrowy projektor wyświetla trójwymiarowe obrazy z kosmosu. Planetarium mieści około 54 widzów. Jest to jeden z nowocześniejszych tego typu obiektów w kraju. Dostępne jest kilka wersji repertuaru od lodowych krain czy granic układu słonecznego po cuda wszechświata.
Polski Park Narodowy o powierzchni około 10 937 ha. Zagroda Pokazowa Żubrów usytuowana jest przy zielonym szlaku turystycznym - z centrum Międzyzdrojów jest do niej 1,5 km (30 minut spaceru). Utworzono ją w 1976 roku jako obiekt edukacyjny parku.
Ul. Niepodległości 3a Międzyzdroje
To miejsce, które warto odwiedzić bedąc w Międzyzdrojach. Początki Wolina datuje się na VII w. i jest to jeden z najstarszych grodów pomorskich. Wśród wielu zabytków najbardziej wyróżnia się bryła średniowiecznego kościoła pw. św. Mikołaja, oraz trzykodygnacyjny holenderski wiatrak z XIX w. Ciekawe i cenne zbiory odkryte przez archeologów można oglądać w Muzeum Regionalnym. Na terenach pradawnych cmentarzysk zostały założone rezerwaty archeologiczne, dlatego warto się wybrać na Wzgórze Wisielców i Młynówkę. Wyspa Ostrów Recławski to miejsce gdzie mieści się skansen „Centrum Słowian i Wikingów”, odbywają się tam warsztaty archeologiczne, jest możliwość zapoznania się z rzemiosłem z minionej epoki i rekonstrukcją średniowiecznego Wolina. W sierpniu odbywa się również tutaj Festwial Słowian i Wikingów, jedna z największych i najpopularniejszych historycznych imprez plenerowych w Europie.
Port jachtowy w Wolinie usytuowany jest przy cieśninie Dziwna, która łączy Zalew Szczeciński z Zalewem Kamieńskim, oraz Bałtykiem. Basen może pomieścić około 30 niewielkich jednostek, a nabrzeże jest wyposażone w przyłącza wodne i energetyczne. Żeglarze przypływający do Wolina mogą również cumować przy nabrzeżach postojowych takich jak przy moście, czy nieczynnym elewatorze zbożowym, oraz przy nabrzeżach lokalnych klubów żeglarskich. Ruch jachtów przez Wolin związany jest z koniecznością pokonania trzech mostów łączących brzegi Dziwny, obrotowego, drogowego (obwodnica S3), którego wysokość lustra wody przy jej średnim stanie wynosi ok. 12,44 m oraz kolejowego, którego wysokość wynosi odpowiednio 12,05 m. Do portu mogą wejść jednostki o maksymalnym zanurzeniu 2m.